KUIDAS KASUTADA ENDA TÄIT POTENTSIAALI, LOOMAKS ENDA UNISTUSTE ELU?

KUIDAS KASUTADA ENDA TÄIT POTENTSIAALI, LOOMAKS ENDA UNISTUSTE ELU?

Inimesed tihti kahtlevad enda oskustes ja potentsiaalis. Ollakse liiga skeptilised ja arvatakse, et ‘’ah, mina ei saa hakkama’’ ja ‘’mina ei oska’’. EI, EI ja veelkord EI! See ei ole nii. Mitte ükski edukas inimene ei sündinud kogemustepagasi ja eriliste oskustega. Kõik on alustanud kuskilt väikeste sammudega. Enda arendamine on pikk protsess ja võtab aega, aga sa oled selleks võimeline.

Kui oled otsustanud, et JAH ma saan, tahan ja olen võimeline õppima ja arenema, et luua enda unistuste elu, siis oled õiges kohas. Kohe räägin täpselt, kuidas lõpetada endas kahtlemine ja alustada tegutsemisega. Enda täieliku potentsiaali kasutamine ja parima mina loomine on terve elu kestev protsess, see võib võtta kuid ja aastaid ning nõuab kindlat otsust, planeerimist ja panustamist. Kui teised on võimelised looma enda unistuste elu, siis saad ka sina sellega hakkama!

Enda täieliku potentsiaali kasutades võid avastada nii paljugi enda kohta. Sul ei ole veel aimugi, milleks võimeline oled. See ei ole sidumine end ühe ja kindla eesmärgi külge, sa pead olema avatud, kuna kunagi ei tea mis elu toob ja mida endas avastada võid.

MÄÄRATLE PARIM VERSIOON ENDAST

Enda täit potentsiaali saad kasutada ainult siis, kui sa oled parim versioon endast. Kuna kõikidel on elus erinevad eesmärgid, siis tee endale selgeks mida tähendab edu just sinu jaoks ja mis suunas hakkad liikuma. Selle jaoks on vajalik ennast täielikult tunda.

 • Kirjuta üles mida sa hindad, enda tugevused & nõrkused.
 • Milliseid oskusi sooviksid endas arendada? Olgu selleks siis inglise keel, tantsimine, mingi kindel spordiala jne.
 •  Milliseid käitumismustreid saaksid endas muuta? Näiteks olles rõõmsam teiste edu üle ja ei tunneks kadedust, olles rahulikum pingelistes olukordades, oleks sõbralikum ja heatahtlikum jne.
 • Milliseid füüsilisi aspekte saaksin muuta, et tunda end paremini? Näiteks kaotada lisakilod või toonida enda keha, et tunda et enesekindlamalt.

KIRJUTA ÜLES EESMÄRGID JA PEA NENDEST KINNI

Eesmärkide seadmine on edu saavutamisel väga tähtis. Kindlate eesmärkide üleskirjutamine aitab pidada kinni tegevustest, mis on vajalikud eesmärgi saavutamiseks. Ole kindel, et kirjutad üles nii pikaajalised kui ka lühiajalised eesmärgid.

 • Kirjuta üles list kõigest mida soovid saavutada.
 • Vaata list üle kriitilise pilguga ja mõtle, mis nendest on realistlikud ja kõige olulisemad just sinule.
 • Hoia positiivselt meelt seoses enda eesmärkidega. Selle asemel, et mõelda ‘’oh kui palju tööd, see  võtab mul nii kaua aega’’, mõtle, et ‘’jah, ma saan sellega hakkama, ma alustan väikeste sammudega täna’’.
 • Ole spetsiifiline. See tähendab, pigem pühendu 100% ühele asjale, kui kümnele asjale korraga. See võib võtta kauem aega, kuid aitab täita eesmärke kvaliteetsemalt ja tagab pikas perspektiivis edu. 

TÖÖTA ENDA EESMÄRGI SUUNAS IGA PÄEV

Kui oled kindel, et su eesmärk on reaalne ja saavutatav, siis alusta tööd. Alguses on kõige raskem kuskilt alustada, kuid varsti märkad, et esimesi samme astudes hakkavad asjad liikuma just selles suunas nagu soovinud oled.

 • Ole pühendunud protsessi. Kui keskendud rohkem kogu protsessi kui lõpptulemusse, siis näed iga päev väikeseid edusamme. Tänu sellele on lihtsam püsida ”rajal”.
 • Mõista, et esialgne idee lõpptulemusest võib ajas muutuda. Luba asjadel liikuda omasoodu, see võib tuua isegi paremaid tulemusi. Kõik ei pea olema kivisse raiutud. Kõik meie ümber muutub, nii inimesed, keskkond kui ka eesmärgid.
 • Koosta list tegevustest, mida iga päev kindlasti täidad, et liikuda eesmärgi suunas. See aitab kasvatada distsipliini ja jätkusuutlikust. Nendeks võivad olla väga lihtsad tegevused. 

Näiteks:

 1. Küsi iga hommik endalt ja kirjuta üles: kuidas end hetkel tunnen ja miks? Mille eest olen tänulik? 
 2. 10 minutit venitamist/ joogat/ mediteerimist.
 3. 10 minutit lugemist/ õppimist.
 4. Vähemalt x korda nädalas käin trennis ja pean sellest kinni.

PROOVI MÄRGATA, MIS SIND INSPIREERIB

Olgu selleks siis muusika, inimene või tegevus. Mis paneb su silma hommikul ärgates särama ja millele mõeldes tekib hea tunne. Leia see enda jaoks ja lase sel/tal end aidata.

 • Kanna kaasas väikest märkmiku ja kui märkad või tunned, et miski sind inspireerib, siis kirjuta see üles. Nii on hea hiljem meenutada ja märgata, kas nendes erinevates hetkedes on miskit ühist.
 • Kuula muusikat.
 • Jaluta looduses. Jälgi puid, pilvi ja märka kõike ümbritsevat. Ära kõnni looduses pilk telefonis.
 • Märka mis tüüpi inimesed sind kuidagi kõnetavad.

KIRJUTA ÜLES LÜHIAJALISED EESMÄRGID

Saavutades lühiajalised eesmärgid, annab see motivatsiooni liikuda suuremate unistuste poole. See näitab, et oled võimeline täitma väikeseid kuid olulisi eesmärke.

 • Kirjuta lühiajalised eesmärgid iga hommik kalendrisse või märkmikusse.
 • Alusta lihtsate ‘’ülesannetega’’. Näiteks, teen iga hommik enda voodi ära, õpin iga päev 10 minutit mingit uut keelt või kindlat oskust.
 • Kui väikesed ülesanded muutuvad lihtsaks, siis pane end proovile. Pikenda ülesannet ajaliselt või lisa juurde keerukamaid ‘’to do’’ tegevusi, et end samm sammu haaval arendada. 

OLE ENESEKINDEL JA USU ENDASSE

Meil kõigil on enda oskustes kahtlusi, alati tundub, et keegi teine on targem. Olen kindel, et see ‘’keegi targem’’ mõtleb täpselt sama. Proovi end positiivselt mõtestada. Sa tead mida teed ja mis suunas liigud. Kui teha midagi hingega ja 100% pühendumusega, siis ei ole põhjust endas kahelda.

 • Hoolitse enda eest! Hoolitsetud välimus, puhtad riided, vormis keha ja ilus rüht teeb inimese hetkega esinduslikuks. See aitab tunda end enesekindlalt.
 • Mõtle positiivselt. Kui sind tabavad negatiivsed mõtted, siis proovi need pöörata positiivselt. Alati mõtle: ‘’mis selles olukorras on head?’’ & ‘’Mida ma sellest olukorrast õppisin?’’.
 • Ära võrdle ennast teistega. Isegi kui tundub, et keegi teeb sarnast asja ja paremini, siis mõista, et tema on tema ja sina oled sina. Te olete kaks totaalselt erinevat inimest ja annate endast parima. Keskendu enda eesmärkidele.

AKTSEPTEERI MUUTUSI JA TAGASILÖÖKE

Muutused on elu tavapärane osa, sina muutud, keskkond muutub ja seda mitte aksepteerides ei ole võimalik areneda. Samuti tagasilöökidega, need näitavad mis toimib ja mis mitte. Läbi feilide õpid, mida muuta ja paremini teha.

 • Keskendu asjadele, mida saad muuta ja tee seda. Kui olukord on kehv ja seda ei saa muuta, siis liigu edasi. Mõtle mis on lahendus, mitte mis läks halvasti.
 • Kohane muutuste ja uute tingimustega. Ära jää mõtlema ja aega kulutama sellele, mis oli. Tähtis on see, mis on praegu.
 • Ole avatud õppima uusi asju.
 • Ära võta tagasilööke isiklikult. Kõik kogevad kaotusi, kuid see on elu loomulik osa. See ei tähenda, et sina olen kaotaja, vaid see olukord oli selline. Liigu edasi.
 • Vaata tagasi edule minevikus. Visualiseeri seda, kui kaugele oled jõudnud ja kui palju teinud. Kuidas see on sind paremaks ja targemaks inimeseks muutunud. See annab motivatsiooni ja usud, et oled suuteline ka järgmised takistused ületama.

KUULA TEISTE TOETUST 

Tihti tegevuse sees olles ei saa me aru, kui palju oleme arenenud. Olles kriisis või motivatsiooni puuduses aitab uuesti tegutsema hakata teiste toetus. Need võivad olla kasvõi võhivõõrad inimesed, pere ja sõbrad. 

 • Räägi teistele millega tegeled ja, et sul on parasjagu motivatsioonipuudus.
 • Vahepeal enesesse usk kaob, kuid inimesed meie ümber enda positiivsete ja motiveerivate lausetega- mis nende jaoks võivad tunduda tühised- aitavad edasi enda eesmärkide poole pürgida.
encouraging season 3 GIF by NETFLIX

ÄRA ANNA ALLA!

Eesmärkide poole pürgimine on pikk protsess, see nõuab pühendumist ja suurt tahtejõudu. Võib juhtuda, et teel olles võid avastada endas midagi uut ja hakkad pürgima hoopis millegi muu suunas, mis esmapilgul isegi plaanis ei olnud. Võid jõuda endaga hoopis kuskile mujale, kuid oled õnnelikum ja rahulolevam kui kunagi varem.

 • Isegi, kui jõuad suure eesmärgini kiiremini, kui lootsid, jätka nende samade väikeste eesmärkide täitmist, kui alustasid suure eesmärgi poole pürgimist. See aitab jätkata heade harjumustega ja liikuda veelgi suuremate unistuste suunas.
 • Feilimine ei ole absoluutne. Nagu juba mainisin, et kõik kogevad tagasilööke. Need käivad vaid tegevuse kohta ja ei tee sind kaotajaks. Sa saad neid tagasilööke kindlasti veel, seejärel õpid ja siis feilid ja nii ta käib. Kuid selle aja jooksul kasvad palju targemaks.

Me kõik oleme suutelised millekski palju enamaks, kui esmapilgul tundub. Tuleb endasse uskuda ja mõista, et keegi teine meie unistusi täide ei vii. Tuleb võtta vastutus ja hakata tegutsema!

Scroll to Top