Kõhukinnisus on tegelikult üsna levinud probleem, eriti naiste seas. Kõhukinnisus vaevab hinnanguliselt umbes 20% – 30% inimestest.

Kõhukinnisust seostatakse teatud toiduainetega (olgu see siis vale toidu tarbimine või seedimist parandava toidu vältimine), elustiili valikutega, tarbitavate ravimitega või tervisliku seisundiga.

kõhukinnisus

 

Kõhukinnisust iseloomustavad järgmised sümptomid:

 • vähem kui kolm väljaheidet nädalas
 • kõva, kuiv või tükiline väljaheide
 • raskused või valu väljaheidete läbimisel
 • tunne, et kogu väljaheide pole väljunud

Paljud inimesed ei teagi tegelikult mis neil kroonilist kõhukinnisust tekitab ja kuidas seda leevendada. Samas võib see avaldada tõsist negatiivset mõju nii elukvaliteedile kui ka füüsilisele ja vaimsele tervisele.

Õnneks on kõhukinnisuse leevendamiseks on palju looduslikke viise, enamik millest on ka teaduslikult tõestatud.

Siin on 10 looduslikku kodus kasutatavat „ravimit“ kõhukinnisuse leevendamiseks.

 • JOO VETT

Pikemaajaline veepuudus võib tekitada kõhukinnisust. Selle vältimiseks on oluline juua piisavalt vett. 

Seejuures on oluline meeles pidada, et gaseeritud joogid, nagu limonaad ja mahlad ei asenda vett ning võivad kõhukinnisust just süvendada. Samas lihtsalt gaseeritud ja maitsestamata vesi võib teatud olukorras toimida isegi paremini kui tavaline joogivesi.

A glass of water

Description automatically generated with medium confidence
 • SÖÖ ROHKEM KIUDAINETERIKAST TOITU

Kõhukinnisuse raviks ütlevad arstid sageli inimestele, et nad suurendaksid kiudainete tarbimist. Seda seetõttu, et kiudainete tarbimise suurendamine kiirendab seedimist ja aitab väljaheitel soolestiku kiiremini läbida.

Siiski on kiudainel ja kiudainel ka vahe. Kiudaineid on palju, kuid üldiselt jagunevad need kahte kategooriasse: lahustumatud kiudained ja lahustuvad kiudained.

Mittelahustuvad kiudained, mis esinevad nisukliides, köögiviljades ja täisteraviljades, lisavad väljaheidetele pehmust ja mahtu ning võivad aidata neil seedesüsteemi kiiremini ja hõlpsamalt läbida.

Lahustuvad kiudained esinevad kaerakliides, odras, pähklites, seemnetes, ubades, läätsedes ja hernestes, samuti mõnedes puu- ja köögiviljades – imavad vett ja moodustavad geelitaolise pasta, mis pehmendab väljaheiteid ja parandab nende konsistentsi.

Kõhukinnisuse vältimiseks peaksid inimesed tarbima nii lahustuvaid kui mittelahustuvaid kiudaineid. Soovitatav kogu kiudainete tarbimine päevas on naistel 25 g ja meestel 38 g.

Mittekäärivad lahustuvad kiudained, nagu näiteks psüllium, on parim valik kõhukinnisuse raviks.

 • TEE TRENNI

Erinevad uuringud on näidanud, et treenimine võib aidata kõhukinnisuse sümptomeid leevendada. Uuringud on sidunud istuva eluviisi suurema kõhukinnisuse riskiga. Seetõttu on soovitatav kõhukinnisuse vältimiseks suurendada mõõdukat treeningut.

Seega, mine jalutama, ujuma, sõida rattaga või tee regulaarselt madala intensiivsusega treeningut (https://fitwithmona.com/toode/low-impact-alustajate-treeningprogramm/) ja näed kuidas see sind aitab.

 • JOO KOHVI VÕI TEED

Mõne inimese jaoks võib kohvi või isegi rohelise tee tarbimine suurendada soovi tualetti minna. Seda seetõttu, et kofeiin võib stimuleerida seedesüsteemi lihaseid.

Siiski peab meeles pidama, et iga ravimi üle tarbimine võib tekitada ka vastupidist efekti ning kofeiini ületarbimine ei ole tervisele hea.

 • SÖÖ PROBIOOTILISI TOITE VÕI TOIDULISANDEID

Söö probiootilisi toite või võta probiootilisi toidulisandeid. Probiootikumid võivad aidata vältida kroonilist kõhukinnisust. Probiootikumid on elusad kasulikud bakterid, mis esinevad looduslikult soolestikus. Nende hulka kuuluvad bifidobakterid ja Lactobacillus.

Mõne kroonilise kõhukinnisusega inimese soolestikus on bakterite tasakaal vale ja probiootiliste toitude tarbimine võib aidata seda tasakaalu parandada ja vältida kõhukinnisust.

Probiootiliste toitude hulka kuuluvad:

 • jogurt
 • hapukapsas
 • kimchi
A picture containing cup, indoor, food, glass

Description automatically generated
 • SÖÖ PREBIOOTILISI TOITE

Prebiootikumid on seedimatud süsivesikute kiud. Prebiootikumide hulka kuuluvad oligosahhariid ja inuliin.

Kui kiudained vähendavad kõhukinnisust, parandades väljaheite konsistentsi, on prebiootikumidel oma mõju seedetrakti tervise parandamisel.

Prebiootilised kiudained parandavad seedetrakti tervist, toites kasulikke baktereid soolestikus ja parandavad soolestiku bakterite tasakaalu.

Tegelikult võivad mõned prebiootikumid aidata suurendada väljaheite sagedust, samuti muuta väljaheide pehmemaks.

Prebiootiliste toitude hulka kuuluvad:

 • sigur
 • maapirn
 • küüslauk
 • sibul
 • banaanid
 • porrulauk
 • kikerherned
 • PROOVI MANGNEESIUMTSITRAATI

Magneesiumtsitraat on populaarne kodune ravim kõhukinnisuse vastu. Mõõduka koguse magneesiumilisandite võtmine võib aidata kõhukinnisust leevendada. Siinkohal on jällegi tähtis toonitada, et ükski toidulisand suures koguses võib tervist pigem kahjustada kui kasu tuua.

 • PROOVI (KUIVATATUD) PLOOME

Kuivatatud ploome on kasutatud väga kaua ravimina kõhukinnisuse vastu – ja seda põhjusega. Ploomid võivad olla kõige kättesaadavam looduslik lahendus.

Lisaks kiudainetele sisaldavad ploomid sorbitooli. See on suhkrualkohol, millel on lahtistav toime. Mõned uuringud on näidanud, et ploomid võivad olla efektiivsemad kui kiudained, nagu psüllium.

Efektiivne annus ei pea olema suur ja tihti piisab isegi 3-4 ploomist kaks korda päevas.

 • PROOVI OMA DIEEDIST VÄLJA JÄTTA PIIMATOOTED

Inimestel, kellel on piimatalumatus, võib piimatoodete söömine põhjustada kõhukinnisust.

Kui kahtlustad piimatoodete talumatust, võid diagnoosi saamiseks pöörduda arsti poole. Arst võib soovitada piimatooted toidust ajutiselt eemaldada, suurendades samal ajal muid kaltsiumirikkaid toite, et näha, kas see sümptomeid leevendab.

 • VÄLDI STRESSI

Stress võib põhjustada kõhukinnisust mitmel viisil. Stressihormoonid mõjutavad otseselt väljaheiteid ja kehalisi protsesse. Lisaks on inimestel suurema tõenäosusega stressiolukorras vale toitumine, vähene vee joomine ja stressiolukorras liiguvad inimesed üldiselt vähem, mis võib põhjustada kõhukinnisust.

Jäta kommentaar

Scroll to Top